Ημερήσιο αρχείο: 24/08/2020

Έναρξη σχολικού και ακαδημαϊκού έτους 2020-2021

Δίνουμε πιο κάτω συνοπτικά κάποια σημεία που έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για το σχολείο μας από την συνέντευξη που έδωσε σήμερα Δευτέρα 24 Αυγούστου η Υπουργός Παιδείας στο πλαίσιο της ενημέρωσης των πολιτικών συντακτών, σχετικά με το άνοιγμα των σχολείων:

• Oι εκπαιδευτικοί θα αναλάβουν υπηρεσία στα σχολεία τους την Τρίτη, 1η Σεπτεμβρίου 2020.
  • Τα μαθήματα θα ξεκινήσουν την Δευτέρα, 7 Σεπτεμβρίου, αν και ενδέχεται να υπάρξει κάποια παράταση. Τελικές αποφάσεις για το άνοιγμα των σχολείων θα ληφθούν την Τρίτη, 1η Σεπτεμβρίου.
  • Απευθύνεται παράκληση προς τους γονείς, να επιστρέψουν οι οικογένειες μέχρι τα τέλη Αυγούστου.
  • Η χρήση μάσκας θα είναι υποχρεωτική για εκπαιδευτικούς και μαθητές κυρίως σε εσωτερικούς χώρους (εκτός από την ώρα φαγητού). Σε εξωτερικούς χώρους μόνο σε περίπτωση συνωστισμού. Δεν προβλέπεται η χρήση μάσκας στα διαλείμματα (τα οποία θα είναι διαφορετικές ώρες ανά ομάδες μαθητών) ούτε στη γυμναστική. Η μάσκα είναι υποχρεωτική στα μέσα μεταφοράς μαθητών. Η Κυβέρνηση θα διαθέσει δωρεάν υφασμάτινες μάσκες σε όλους τους μαθητές και όλους τους εκπαιδευτικούς.
  • Διαφορετικά διαλείμματα για τους μαθητές, ώστε να περιοριστεί η ανάμειξη διαφορετικών ομάδων μαθητών
  • Αντισηπτικά και σαπούνια που θα καλύπτουν οι δήμοι
  • Συστηματικός καθαρισμός των σχολείων
  • Επικαιροποιημένες οδηγίες του ΕΟΔΥ σε μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικούς
  • Σχολικοί εορτασμοί ανά τμήμα.
  • Μη πραγματοποίηση εκδρομών.
  • Οι εκπαιδευτικές επισκέψεις σε μουσεία, αρχαιολογικούς χώρους κ.α. θα πραγματοποιούνται ανά τμήμα, ενώ όσον αφορά στις αθλητικές δραστηριότητες, δεν θα γίνουν τα σχολικά πρωταθλήματα.
  • Στα αθλήματα σε εξωτερικό χώρο και σε μικρές σταθερές ομάδες.
  • Στα εργαστήρια φυσικών επιστημών σταθερές ομάδες, συνεχής καθαρισμός εξοπλισμού.
  • Στα εργαστήρια πληροφορικής καθαρισμός πληκτρολογίου και ποντικιού μετά από κάθε χρήση.
  • Ισχυρή σύσταση για χρήση ατομικού παγουριού με νερό.
  • Αν νοσεί ο μαθητής ή ο εκπαιδευτικός ή κάποιος στο σπίτι τους είναι απαραίτητη θα είναι η προσκόμιση ιατρικής βεβαίωσης.
  • Ειδική μέριμνα θα υπάρξει για άδεια ειδικού σκοπού για τους γονείς με παιδιά που ανήκουν σε ομάδες υψηλού κινδύνου.

Διαβάστε περισσότερα στο: έναρξη μαθημάτων 2020-2021