Επίσκεψη 5ης Δημοτικού Σχολείου Χώρας

Σήμερα, 1η Μαρτίου, στο πλαίσιο της δράσης «Πάμε Λύκειο 2024» υποδεχτήκαμε στο Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών του σχολείου μας, τους μαθητές και μαθήτριες της 5ης τάξης του Δημοτικού σχολείου της Χώρας μαζί με εκπαιδευτικούς τους και την διευθύντρια. Οι μικροί επιστήμονες είχαν την ευκαιρία να εξοικειωθούν σε βασικές δεξιότητες χρήσης εργαστηριακών οργάνων, να προβληματιστούν σε θέματα που αφορούν τις έννοιες της μάζας, του όγκου, της πυκνότητας, των οξέων, βάσεων και δεικτών και να τις εφαρμόσουν σε διερευνητικές εφαρμογές. Μπόρεσαν επίσης να «ρίξουν μια ματιά» στον μαγευτικό κόσμο των μικροοργανισμών χρησιμοποιώντας μικροσκόπια και στερεοσκόπιο. Τέλος ξεναγήθηκαν από μαθητές μας στις εγκαταστάσεις και τους χώρους του σχολείου μας. Ελπίζουμε να περάσανε καλά.